18 të vdekur, dhjetëra të bllokuar pas sulmit në apartamentet në Donetsk

18 të vdekur, dhjetëra të bllokuar pas sulmit në apartamentet në Donetsk

Operacionet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë në Chasiv Yar në Donetsk pas një sulmi katastrofik me raketa ruse në një ndërtesë banimi në qytet.

Të paktën 15 persona kanë vdekur në sulm dhe presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy tha se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet.

“Gjithkush që jep urdhra për sulme të tilla … vret absolutisht me dashje,” tha ai.

Zelnskyy gjithashtu hodhi poshtë pretendimet se Rusia ka marrë një “pauzë operacionale” javën e fundit, duke thënë se nga këndvështrimi i Ukrainës, armiqësitë kanë vazhduar si më parë dhe forcat e saj “po zmbrapsin sulmet në drejtime të ndryshme”.

Numri i të vdekurve nga një sulm me raketa ruse që goditi një bllok apartamentesh pesë-katëshe në qytetin Chasiv Yar në Donetsk në Ukrainën lindore është rritur të hënën në 18.

Ekipet e kërkim-shpëtimit janë ende në garë për të gjetur të mbijetuarit në rrënoja, thanë shërbimet e urgjencës. Imazhet e publikuara të dielën treguan skuadrat duke përdorur duart e tyre në përpjekje për të hequr rrënojat dhe për të arritur tek njerëzit e bllokuar në rrënojat e ndërtesës./cnbc/arbresh.info/