12 të vrarë nga një sulm i armatosur brenda një lokali në Meksikë

12 të vrarë nga një sulm i armatosur brenda një lokali në Meksikë

Të paktën 12 persona kanë mbetur të vdekur në një sulm të armatosur brenda një lokali në Irapuato në shtetin e Guanajuatos në Meksikë.

Mjekët konfirmuan vdekjen e gjashtë burrave dhe gjashtë grave pasi mbërritën në vendngjarje, sipas deklaratës. Nuk dihet se kush janë viktimat dhe sa persona të armatosur janë përfshirë në të shtënat.
Autoritetet meksikane janë në kërkim të personave të armatosur që vranë të paktën 12 persona dhe plagosën tre të tjerë pasi hapën zjarr në një bar në Meksikën qendrore të shtunën në mbrëmje.

Ky është vrasja e dytë masive në më pak se një muaj në shtetin e Guanajuato, i cili është tronditur vitet e fundit nga luftërat brutale në terren midis bandave rivale të drogës.
Shteti është një qendër e madhe prodhimi për shumë prej prodhuesve kryesorë të makinave në botë.
Është një vend tërheqës për kartelet e drogës për të njëjtën arsye që është për prodhuesit e automjeteve, rrjetet rrugore dhe hekurudhore që të çojnë drejt e në kufirin e ShBA-së.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador, ka luftuar dhunën e bandave që kur mori detyrën në fund të vitit 2018, por edhe pse numri i vrasjeve ka rënë paksa këtë vit, mandati i Lopez Obrador është më i përgjakshmi në historinë e fundit.