` . Zyrtarizohet rokada te Spanja, Enrique i merr vendin Morenos - TV-SHENJA

Zyrtarizohet rokada te Spanja, Enrique i merr vendin Morenos

Tashmë është zyrtare, Luis Enrique do të jetë trajneri i skuadrës spanjolle në Europianin e vitit 2020. Trajneri asturian rikthehet në detyrë për fazën e fundit të turneut kontinental dhe kështu rikuperon një pozicion që deri tani e mbajti Robert Moreno, trajneri i tij i dytë i mbajtur deri në mars, kur iu desh të braktiste punën për arsye serioze familjare.

Robert Moreno atëherë mori përsipër funksionet e trajnerit të Kombëtares dhe e ka bërë atë me sukses, duke e kualifikuar Spanjën në Europian dhe duke arritur, në nëntë ndeshjet e fazës së grupeve të luajtura nën urdhrat e tij, shtatë fitore dhe dy barazime.

Presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit, Luis Rubiales, pavarësisht kualifikimit të Spanjës për turneun e verës së ardhshme, nuk deshi ta konfirmonte Robert Morenon, i cili para ndeshjes me Rumaninë ishte i bindur se do ta qëndronte në detyrë edhe gjatë finaleve të Europianit.