` . Vuçiq, Pendarovskit: Nuk të duhet përkthimi, ti flet mirë serbisht - TV-SHENJA

Vuçiq, Pendarovskit: Nuk të duhet përkthimi, ti flet mirë serbisht

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski sot paradite e ka nisur vizitën zyrtare në Serbi.

Ai u prit me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq në Beograd.

Në fillim të konferencës për shtyp të dy presidentëve, të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë – Stevo Pendarovski dhe Aleksandar Vuçiq – ky i fundit iu drejtua homologut të tij duke i thënë se nuk ka nevojë për kufjet për përkthim pasi e di shumë mirë gjuhën serbe.

“Çka po të duhet përkthimi kur e di gjuhën? Unë e di gjuhën maqedone dhe nuk më duhet”.

Në fillim të konferencës për shtyp të dy presidentëve, të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë – Stevo Pendarovski dhe Aleksandar Vuçiq – ky i fundit iu drejtua homologut të tij duke i thënë se nuk ka nevojë për kufjet për përkthim pasi e di shumë mirë gjuhën serbe.

“Çka po të duhet përkthimi kur e di gjuhën? Unë e di gjuhën maqedone dhe nuk më duhet”.

Заедничка прес конференција со претседателот на Србија Александар Вучиќ

ВО ЖИВО | Заедничка прес конференција со претседателот на Србија Александар Вучић, официјална посета на Србија

Gepostet von Stevo Pendarovski am Freitag, 22. November 2019