` . Vërshimet në Indonezi, 42 persona kanë humbur jetën - TV-SHENJA

Vërshimet në Indonezi, 42 persona kanë humbur jetën

Të paktën 42 persona kanë humbur jetën si dhe 21 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në provincën lindore të Indonezisë.

Zona e Sentanit e cila ndodhet pranë kryeqytetit provincial Jayapura është përballur me të reshura të mëdha të shiut, gjë që ka shkaktuar përmbysje, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Zëdhënësi i agjencisë për menaxhimin e fatkeqësive, Sutopo Purëo Nugroho, ka bërë të ditur se të paktën nëntë shtëpi si dhe dy ura janë dëmtuar nga përmbytjet.

Më shumë se 120 banorë janë duke u strehuar brenda zyrave qeveritare par shkak se shtëpitë e tyre janë shkatërruar nga përmbytjet.