` . Triumfon strategjia e Mercedesit, Hamilton i pari në Hungari - TV-SHENJA

Triumfon strategjia e Mercedesit, Hamilton i pari në Hungari

Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh të Hungarisë në Formula 1, pas një parakalimi vendimtar ndaj Max Verstappen 4 xhiro nga fundit i garës. Strategjia e Mercedesit rezultoi perfekte, pasi me me 1 pit-stop më shumë u dhuroi suksesin britanikut para holandezit të Red Bullit, që kishte fituar “pole-position” e parë në karrierë.

Një paraqitje për t’u harruar e Ferrarit, që arriti të ngjiste në podium vetëm Sebastian Vettelit Leclerc me vendin e tretë, ndërsa Leclerc e kaloi vijën e finishit pas pilotit gjerman. Dy njëvendëshet “kokëkuqe” nuk ishin në asnjë moment në garë për suksesin, madje përfituan në filli nga starti i tmerrshëm i Valtteri Botas.

Carlos Sainz me McLarenin e tij e u rendit i pesti, para Red Bullit të Pierre Gasly. Vendi i shtatë për Kimi Raikkonen mbi Alfa Romeo, më pas Valtteri Bottas, që arriti të rikuperonte disa vende, Lando Norris (McLaren) dhe Alexander Albon (Toro Rosso). /SS/