` . OneWeb lëshon 34 satelitë për qasje globale me shpejtësi të lartë në internet - TV-SHENJA

OneWeb lëshon 34 satelitë për qasje globale me shpejtësi të lartë në internet

OneWeb i Britanisë lëshoi ​​34 satelitë nga “Baikonur Cosmodrome” në Kazakistan në një përpjekje për të siguruar qasje globale të internetit me shpejtësi të lartë përmes komunikimeve satelitore deri në vitin 2021.

OneWeb lëshoi ​​gjashtë satelitë në shkurt 2019 nga qendra hapësinore në Kourou, Guiana Franceze.
Themeluesi i OneWeb, Greg Wyler synon të dërgojë 648 satelitë në orbitën e Tokës dhe të fillojë përdorimin tregtar këtë vit.

Investitorët në OneWeb përfshijnë Airbus Group, Coca-Cola, Virgin Group, Qualcomm dhe Softbank.

Suksesi i projektit varet kryesisht nga partnerët rusë pasi OneWeb nënshkroi një kontratë me Arianespace të Francës dhe Roskosmos të Rusisë në 2015 për të nisur të gjithë satelitët e saj duke përdorur raketa Soyuz.

Ish-Drejtori i Përgjithshëm i Roskosmos, Igor Komarov thotë se vlera e marrëveshjes tejkalon 1 miliard dollarë.

Edhe pse është bërë një konsumator kryesor në industrinë raketore ruse, OneWeb nuk është në gjendje të marrë frekuenca për të operuar në Rusi për më shumë se dy vjet sepse shërbimi i sigurisë FSB i Rusisë i konsideron ato një kërcënim për sigurinë kombëtare ruse. /tesheshi.com/