` . Numri i të infektuarve me COVID-19 në botë tejkalon shifrën 6.9 milionë - TV-SHENJA

Numri i të infektuarve me COVID-19 në botë tejkalon shifrën 6.9 milionë

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 6.9 milionë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, deri më tani në botë pozitiv ndaj koronavirusit janë testuar gjithsej 6.902.338.

Më shumë raste të infektuar janë regjistruar në SHBA, ku 1.971.054 persona kanë rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit.

Pas SHBA-ve pason Brazili (649.514 të infektuar), Rusia (458.689 të infektuar), Spanja (288.058 të infektuar), Mbretëria e Bashkuar (284.868 të infektuar), India (240.932 të infektuar), Italia (234.531 të infektuar), Peru (187.400 të infektuar), Gjermania (185.414 të infektuar) dhe Irani (169.425 të infektuar).

Si pasojë e koronavirusit, në mbarë botën kanë vdekur 399.286 persona, ndërsa janë shëruar gjithsej 3.378.010 pacientë.