` . NBA, fitore “jetike” për Denver dhe Philadelphia 76ers! - TV-SHENJA

NBA, fitore “jetike” për Denver dhe Philadelphia 76ers!

Edhe pse e eliminoi vetëm pas ndeshjes së 7-të San Antonion, Denver Nuggets nuk e ka ndjerë aspak lodhjen duke e nisur me një fitore të rëndësishme serinë gjysmëfinale në konferencën e Perëndimit ndaj Portland Trail Blazzers. 121-113 ishte rezultati i sfidës në favor të Nugetts që iu falën paraqitjes fantastik të serbit Nikola Jokic autori i 37 pikëve 6 asisteve dhe 9 rikuperimeve poshtë tabelës. Pikëshënuesi më i mirë i sfidës gjithsesi rezultoi Damian Lillard me 39 pikë, por të pamjaftueshme për të evituar humjen e Portland. Edhe ndeshja e dytë gjysmëfinale mes tyre do të luhet në Pepsi Center në Colorado.

Barazoi në 1-1 serinë e gjysmëfinaleve në Lindje Philadelphia 76ers falë suksesit të ngushtë 89-94 brenda në Kanada përballë Toronto Raptors. Thjeshtë magjik Jimmy Butler me 30 pikë 5 asiste e 11 rebound duke zhvlerësuar edhe paraqitjen e shkëlqyer të Kaëhi Leonard autori i 35 pikëve për Raptors. /SS/