` . Lewis Hamilton shpallet kampion në Formula 1 - TV-SHENJA

Lewis Hamilton shpallet kampion në Formula 1

Lewis Hamilton fiton kampionatin e pestë të F1, duke u bërë shoferi i dytë më i suksesshëm i të gjitha kohërave.

33-vjeçari bëhet personi i tretë në histori që ka fituar pesë tituj botërorë. Ai barazohet melegjendën argjentinase Juan Manuel Fangio dhe është dy vende pas rekordit të të gjitha kohërave të Michael Schumacher.

Kjo ishte një garë e vështirë për shoferin e Mercedesit, i cili u ndesh me problemet e gomave në të gjithë, por pozita e tij përfundimtare vetëm në podium ishte më se e mjaftueshme për të nënshkruar arritjen më të madhe të një karriere të shquar. /SHENJA/

F1 title winsF1 title winsF1 title wins