` . Kalendari historik, 17 maj - TV-SHENJA

Kalendari historik, 17 maj

Çfarë ka ndodhur më 17 maj?

17 maj 1880 – U nda nga jeta shkrimtari, poeti dhe burrështetasi turk, Zija Pasha.

17 maj 1940 – Lufta II Botërore: Ushtritë gjermane pushtuan Belgjikën dhe hynë në Bruksel.

17 maj 1954 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës shfuqizuan ligjin që u ndalonte fëmijëve me ngjyrë të shkonin në të njëjtën shkollë me fëmijët e bardhë.

17 maj 1957 – Ndërroi jetë në Stamboll shkrimtari, eseisti dhe kritiku turk, Nurullah Ataç.

17 maj 1995 – Alpinisti, shkrimtari dhe fotografi turk, Ali Nasuh Mahruki, u ngjit në majën e Everestit. Nasuh Mahruki realizoi një risi duke hyrë në histori si alpinisti i parë turk dhe mysliman që arriti majën e botës në Evrest.

17 maj 2000 – Gallatasaraji mposhti Arsenalin në finalen e Kupës së UEFA-s (sot Liga e Evropës) duke u bërë skuadra e parë turke e futbollit që fiton një trofe evropian.