` . Hoxha: Qeveria e re pa PDK-në, kjo punë ka mbaruar! – TV-SHENJA

Hoxha: Qeveria e re pa PDK-në, kjo punë ka mbaruar!

Kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Ylli Hoxha, ka shkruar në Facebook se Qeveria e Kosovës do të bëhet, por jo me Partinë Demokratike të Kosovës.

Ai ka bërë një krahasim edhe me shtetin fqinjë Maqedoninë, ku VMRO-DPMNE-ja ishte fituese e zgjedhjeve, porse LSDM-ja bëri koalicion me partitë shqiptare dhe formojë qeverinë e zgjodhi edhe kryeparlamentarin.

Ja postimi i plotë i Hoxhes:

Qeveria e re pa PDK-ne, kjo pune ka mbaruar!

Qeveria krijohet nga shumica parlamentare, perkunder renditjes se subjekteve politike. Rasti me i fresket, ku eshte shenuar ky fenomen, eshte Maqedonia.

Atje socialdemokratet dhe partite shqiptare, me perkrahje te bashkesise nderkombetare, lane jasht qeverise subjektin e pare politik VMRO-ne.

Ne Kosove situata eshte edhe me e qarte, sepse dallimi ne numra eshte edhe me i madh: 61-2 deputete kunder 38-39 sosh te PAN-it! Kjo pune ka mbaruar, koalicionit PAN i duhen edhe disa dite per ta perbi kete te vertete!