` . Harry Kane thyen rekord në Ligën e Kampionëve të UEFA-s - TV-SHENJA

Harry Kane thyen rekord në Ligën e Kampionëve të UEFA-s

Harry Kane (24), sulmuesi i Tottenham ka thyer një nga rekordet e rralla në Ligën e Kampionëve të UEFA-s. Futbollisti nga klubi londinez, me golin e mbrëmshëm në Torino kundër Juventusit (2:2), në ndeshjen e parë të së tetës së finales, në nëntë ndeshjet e para të Ligës së Kampionëve ka shënuar po aq gola, raporton Anadolu Agency (AA).

Kështu, ai la pas Ronaldinhon i cili në tetë ndeshjet e tij të para kishte shënuar tetë gola, të cilën e arriti edhe Simone Inzaghi, Didier Drogba dhe Diego Costa.

Kane në këtë sezon ai ka luajtur 34 ndeshje. Aktualisht kryeson listën e golashënuesve të të ashtuquajturës “liga e pesëshes” me 33 gola të shënuar.

Kurse në Premier ligën angleze është golashënuesi më i mirë me 23 gola të shënuar. Në Ligën e Kampionëve të sivjetshëm vetëm Cristiano Ronaldo (Real Madrid) ka shënuar një gol më shumë se Kane.