` . Gara e çmendur me biçikleta në Malin e Ferrit (Video) - TV-SHENJA

Gara e çmendur me biçikleta në Malin e Ferrit (Video)

Ekziston një garë e quajtur Mali i Ferrit  dhe mbahet në resortin e skijimit “Dy Aplet” në Francë.

Mbi 700 çiklistë lëshohen nga një maje mali 2500 metra poshtë në një rrugë të akullt.

Nga pamjet më poshtë shihet se sa prej tyre rrëzohen, bien mbi njëri-tjetrin, rrokullisen.

Sivjet, fitues i kësaj gare ishte francezi Kilian Bron i cili kishte pohuar se në një moment e kishte arritur shpejtësinë prej 125 kilometrash në orë.